W większości przypadków wybór ten nie należy do najłatwiejszych. Aktualnie na rynku istnieje nie tylko wiele różnych ubezpieczycieli, ale również mnóstwo zróżnicowanych polis skierowanych dla usługobiorców. Pożar, zalanie lub kradzież to nieszczęśliwe, losowe przypadki, które przydarzyć mogą się każdemu z nas. Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie i na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić, a jednocześnie uzyskać kompleksową ochronę?
Wybór odpowiedniej polisy powinien być bardzo dobrze przemyślany. W końcu w grę wchodzi często majątek całego naszego życia. Nieruchomości w Polsce są bardzo drogie i niekiedy to właśnie nieruchomość jest naszą najdroższą inwestycją. Bardzo często kupowana jest, by mieszkać w niej do końca życia, a nawet przekazać z pokolenia na pokolenie, dlatego tak istotne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Pożar, powódź, huragan czy pęknięta rura – wszystko to może przydarzyć się również Tobie. Polisa mieszkaniowa należy do kategorii określanej ubezpieczeniem mienia. Jest to umowa zawarta między klientem a towarzystwem. Klient zobowiązuje się do płacenia składki o określonej wartości, a w zamian towarzystwo zapewnia rekompensatę finansową po zaistnieniu konkretnych zdarzeń.
Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań zastanów się, co chcesz objąć ubezpieczeniem?
Przykładowo, bardzo często podstawowy zakres obejmuje wyłącznie mury i elementy stałe nieruchomości. Obejmuje to m.in.: ściany, instalacje techniczne, drzwi itd. Dotyczy to ochrony przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zalanie oraz ochronę od kradzieży z włamaniem. Mienie znajdujące się w środku budynku wymaga dodatkowej polisy i obejmuje ono np. meble, sprzęty elektroniczne oraz biżuterię, a także inne elementy mieszkania i domu. Każda oferta różni się w zależności od ceny, liczby ryzyk oraz możliwych rozszerzeń, limitów, wyłączeń odpowiedzialności, a także dodatkowego mienia, które może obejmować czy nawet formuły.
Czy lepiej wybrać według ceny, czy sugerować się zakresem? Polisy mogą zostać dopasowane do własnych potrzeb za pomocą możliwych rozszerzeń zakresu ochrony o interesujące klienta dodatki. Niemniej jednak każde takie rozszerzenie wiąże się z dodatkowymi kosztami.