Na cenę polisy wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest wiek kierowcy. Statystyki pokazują, że towarzystwa oferują znacznie wyższe stawki dla młodych oraz mniej doświadczonych właścicieli aut. Z kolei najmniej płacą kierowcy w średnim wieku, pomiędzy 40 a 65 rokiem życia.
Jaka jest definicja «młodego kierowcy»? Zazwyczaj są to osoby poniżej 26 roku życia lub takie, które posiadają prawo jazdy krócej, niż trzy lata. Po upływie tego okresu, w przypadku bezwypadkowej jady, ceny ubezpieczenia maleją z roku na rok.
Dlaczego wiek kierowcy ma znaczenie?
Młodzi lub niedoświadczeni użytkownicy aut są uważani za grupę wysokiego ryzyka, która potencjalnie może generować wysokie koszty dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Wpływa na to brak praktyki, rozeznania w warunkach drogowych, umiejętności przewidywania sytuacji. Zdarza się również, że młodzi kierowcy mają tendencję do niezbyt bezpiecznej jazdy i łamania przepisów. Wszystko to wpływa na dużą liczbę stłuczek, kolizji i wypadków drogowych.
Oczywiście nie należy uogólniać, bo grupa młodych kierowców jest wewnętrznie zróżnicowania – znajdują się wśród nich osoby, które doskonale sobie radzą za kierownicą. Jednak towarzystwa opierają swoje decyzje na twardych danych statystycznych. Zatem wysokie stawki to nie przypadek, ale efekt zaawansowanej analizy oraz algorytmów prawdopodobieństwa.
Czy można obniżyć koszt ubezpieczenia dla młodego kierowcy?
Niektórzy radzą sobie poprzez ustanowienie współwłasności samochodu z osobą posiadającą wypracowane zniżki, na przykład z rodzicem. Inną opcją jest dokładne przeanalizowanie ofert, ponieważ mogą się one znacznie różnić między sobą. W tym celu najlepiej porozmawiać z agentem ubezpieczeniowym, który ma dostęp do specjalnych ofert i pomoże wybrać najkorzystniejszy wariant.
Agencja Gajecki służy wsparciem w znalezieniu najlepszego rozwiązania dla kierowców w każdym wieku – najmłodszych, bardziej doświadczonych oraz seniorów. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i rozmowy z naszym przedstawicielem.